Półkolonie letnie dla dzieci w Toruniu

Fascynujący świat wokół nas. Odsłona druga, czyli Podróż do wnętrza Ziemi

Czy wiecie, że królowa mrówek żyje aż 30 lat? Zimorodek buduje gniazda w ziemi nad wodą, w której poluje na ryby, piesek preriowy buduje ogromne nory, w których żyje z innymi osobnikami w olbrzymich koloniach, a dżdżownica australijska może osiągnąć długość nawet 3 metrów! Najgłębsza jaskinia świata znajduje się w Gruzji i ma głębokość ponad 2 tysiące metrów! Mało tego, wyobraźcie sobie, że w Rosji wykopano wielką dziurę 12 kilometrów w głąb ziemi. Niemniej ciekawa jest morska toń, której tajniki odkrywają coraz doskonalsze statki podwodne. A przecież pierwsze z nich poruszały się dzięki mechanizmowi podobnemu do tego, który pozwala poruszać się rowerowi. To prawda, udaje nam się zaglądać coraz to głębiej… Ale to wciąż nic, bo od powierzchni Ziemi do jej środka jest przeszło 6 tysięcy kilometrów, i to wszystko jest jeszcze do poznania!

O tak, to, co kryje w sobie wnętrze Ziemi, jest absolutnie niesamowite. Dowiedzieli się o tym uczestnicy II turnusu naszych półkolonii, którzy odbyli z nami fascynującą podziemną i podwodną podróż. Byliśmy zoologami, szukającymi najciekawszych mieszkańców podziemnych i podwodnych krain, archeologami, którzy badają przeszłość na podstawie wykopalisk i znalezionych w nich prawdziwych skarbów naszej historii, paleontologami, odkrywającymi na podstawie skamielin, jak dziesiątki, a nawet setki milionów lat temu żyły dinozaury i inne organizmy, i w końcu – speleologami i grotołazami, badaczami jaskiń.

Niezwykłe, prawda? Musimy Wam powiedzieć, że zarówno dzieci, jak i my chcemy po tym turnusie wiedzieć jeszcze więcej! Taki jest więc plan, czytać, czytać i jeszcze raz czytać! No i zadawać pytania, innym i sobie, bo w końcu od pytań wszystko się zaczyna.

Poza tym, czego się dowiedzieliśmy o wnętrzu naszej planety, sporo było beztroskiej zabawy i ruchu. Niestraszna była nam zmienna lipcowa pogoda w Toruniu – ostatecznie skoro dowiedzieliśmy się, że mrówki są w stanie unieść ciężar kilka, kilkanaście, a niektórzy dowodzą, że nawet kilkadziesiąt razy większy niż ich własna waga, jak moglibyśmy przestraszyć się kilku niegroźnych chmur? Nasi dzielni chłopcy (bo trzeba Wam wiedzieć, że ten turnus półkolonii w KROPCE był wyjątkowy – po raz pierwszy jego uczestnikami byli sami chłopcy!) byli niezwyciężeni. Zupełnie jak ciekawość, która każe nam odnajdywać kolejne, najbardziej frapujące zagadki fascynującego świata wokół nas – obiektu naszych zainteresowań tego lata.

To co, idziemy dalej? Oczywiście! Aktualnie zgłębiamy tajemnice świata za wielką wodą – wpływamy w sam środek Trójkąta Bermudzkiego, odczytujemy symbolikę posągów Moai na Wyspie Wielkanocnej i intensywnie szukamy zaginionej Atlantydy i cudownego Eldorado. Czy Wy też macie wrażenie, że z tygodnia na tydzień robi się w KROPCE coraz ciekawiej?

Więcej informacji o tym, w jaki sposób zapisać się na nasze półkolonie letnie tutaj: [KLIK]

Najlepsze półkolonie letnie dla dzieci w Toruniu i… KROPKA!